У Білорусі та Україні, незважаючи на відмінності у політичному курсі, відбуваються подібні соціальні зміни, пов'язані з національною самосвідомістю і культурною самоідентифікацією. Водночас, культурний обмін між країнами обмежений і має епізодичний характер. Українське сучасне мистецтво досі не було широко представлено в Білорусі, та й білоруське мистецтво останніх десятиліть залишається, в цілому, незнайомим українському глядачеві.
Виставка ZBOR. Рух білоруського мистецтва (біл. zbor — зібрання) вперше в Україні представляє зріз сучасного білоруського мистецтва і є важливою подією для розуміння процесів, що відбувалися в білоруському культурному просторі за останні 25 років.
ZBOR — це результат діяльності дослідницької платформи KALEKTAR, яку було створено групою митців і кураторів з метою вивчення та збереження новітньої історії мистецтва Білорусі. В основі виставки — 40 ключових творів, які, на думку експертної ради платформи KALEKTAR, визначили основні тенденції та напрями розвитку сучасного білоруського мистецтва. Виставка охоплює понад двісті експонатів: документальні фотографії, дослідницькі есе, а також оригінальні роботи білоруських митців, створені в період з кінця 80-х років минулого століття до наших днів. Значну частину експозиції складає велика медіа-презентація, що включає оригінальні відео-роботи більш ніж двадцяти авторів, а також рідкісні документальні відеоматеріали перформансів і мистецьких акцій. Експозиція складається з робіт понад п'ятдесятьох білоруських митців, які живуть та працюють у країні та за її кордонами.
Білоруське мистецтво за останні десятиліття зазнало різноманітних трансформацій. У цей період відбувалося чимало важливих подій в мистецькому середовищі, які суттєво вплинули на розвиток культури, проте ці процеси не було осмислено і систематизовано в середовищі білоруської професійної арт-критики. Багато в чому це призвело до того, що утворився інформаційний і інституціональний вакуум, який заповнювався імітаціями, створеними бюрократичними і пропагандистськими структурами з метою поширення свого контролю на — досі незалежне — поле сучасного мистецтва. Більш того, відсутність академічного дискурсу і досліджень в області архівування сучасного мистецтва призводить до втрати багатьох значущих творів, зокрема, пов'язаних з міждисциплінарними і перформативними практиками, відео та новими медіа.
Саме тому група митців і кураторів здійснила спробу створити колекцію новітнього білоруського мистецтва на базі платформи KALEKTAR. З'явилася необхідність формулювання нових принципів і підходів до проблематики створення сучасної колекції, яка могла б охопити все різноманіття сьогоднішніх художніх практик і стати органічною частиною сучасного інформаційного потоку.
Куратори: Андрєй Дурєйко, Максим Тимінько.
Учасники: Сєрґєй Бабарєко, Ізраіль Басов, група Белорусский климат, група Бергамот, Бісмарк, Васілій Васільєв, Алєксєй Вєлікжанін, Жанна Ґладко, Жанна Ґрак, Міхаіл Ґулін, Оксана Ґуріновіч, Лєна Давідовіч, Евеліна Домніч і Дмітрій Ґєльфанд, Андрєй Дурєйко, Сєрґєй Кірющєнко, Артур Клінов, Алєксандр Комаров, Алєксєй Кошкаров, Андрєй Лєнкєвіч, група Липовый цвет, Алєксєй Луньов, Віка Мітрічєнко, Ґаліна Москальова і Владімір Шахлєвіч, Маріна Напрушкіна, Алєсь Пушкін, група Ревизия, Людміла Русова, Іґорь Савченко, Ольґа Сазикіна, Антоніна Слободчікова, Анна Соколова, Тамара Соколова, Лєон Тарасєвіч, Іґорь Тішин, Максим Тимінько, Ґлєб Шутов і Мая Іліч, Владімір Цеслер і Сєрґєй Войчєнко, Олєґ Чорний, Сєрґєй Шабохін, Анна Школьнікова, Олєґ Юшко і Кірілл Лубінєц.
Організатори виставки: дослідницька платформа білоруського сучасного мистецтва KALEKTAR і фонд ІЗОЛЯЦІЯ.
Архив расписания выставки «Zbor. Рух білоруського мистецтва»
31 марта 2016 г, четверг, 2016-6 мая 2016 г, пятница, 2016: