Релігія завжди займала особливе місце в історії людства. Тому боротьба за владу над нею розгорається не на жарт. Драматичний етюд "На полі крові" Леся Українка, що була атеїсткою, написала 1909 році. ЇЇ інтерпретація легенди про Христа і його апостолів як про людську громаду суперечила церковним догматам.
Недарма цензура побачила реальну небезпеку в творі Лесі Українки "На полі крові" хоча б у тому, що вчителю своєму приписує Юда егоїзм і прагнення до демагогії, на підставі чого винесла спеціальну ухвалу про заброну. За публікацію "На полі крові" грудневий номер 1909 року "Літературно-наукового вісника" був вилучений, а номінальний редактор притягнутий до судової відповідальності. Треба зазначити, що до кожного свого твору Леся Українка підходила з глибинною філософською увагою і пропонована п'єса не є винятком. Тут, як і в решті своїх творів, письменниця не намагається "сподобатись", вона провокує, оголює проблему, примушує переоцінити власні вчинки та і в цілому, життя.
Леся Українка була енциклопедично освіченою людиною, мала матеріалістичний світогляд, Її літературна спадщина свідчить про глибоке розуміння письменницею законів розвитку природи і суспільства. Все це стало теоретичною основою атеїстичних поглядів письменниці. Атеїзм її має бойовий, войовничий харак-тер, у ньому звучить пафос революційної боротьби як проти гніту царського самодержавства, так і проти духовного гніту клерикалів.
Наш театр взявся за роботу над поемою "На полі крові" саме з мотивом дізнатися ким же насправді був Юда.