Жак Шапіро. Київ ― Париж
Національний художній музей України
Аукціонний дім «Дукат», видавничий дім «Антиквар»
Французький інститут в Україні
в рамках «Французької Весни»
за сприяння Міністерства культури України
презентують виставку
«Жак Шапіро. Київ ― Париж»
(11.04 — 04.05.2013)
Відкриття виставки відбудеться 10 квітня 2013 р. о 19:00
Прес-зустріч о 18:00
Ювілейна «Французька весна» запрошує глядачів відчути творчу атмосферу Парижа минулого століття.
…На початку ХХ століття від нових ідей паризьке повітря було буквально наелектризованим. З усього світу сюди стікалися митці, спраглі свободи і творчості. У кав’ярнях, студіях та непоказних квартирках Монмартру і Монпарнасу зароджувалося мистецтво нової доби.
Серед усіх комун особливе місце посідав «Ля Руш», тобто «Вулик». Під його конусним дахом, у самому центрі творчого «бульйону» визрівали Модільяні, Шагал, Сутін, Леже, Архипенко... «У „Вулику” або подихали, або ставали знаменитостями», — так казали про паризький притулок його видатні мешканці. Жак Шапіро був із тих, хто вижив і став знаменитістю.
Жаком він став 1925 року, приїхавши до Парижа. До цього на батьківщині його знали як Якова Шапіро. Він народився у 1897 р. у місті Двінську, отримав традиційну єврейську освіту і почав вчитися на художника. У 1915–1920 рр. здобував художню освіту в Харкові та Києві.
Керував художньою школою у Катеринославі (нині Дніпропетровськ). Був учасником заходів художньої секції київської «Культур-Ліги». У 1920 р. продовжив навчання у Петрограді, одночасно працюючи декоратором у театрі В. Мейєрхольда. Згодом переїхав до Москви, де працював з театром-студією Є. Вахтангова і почав активно експонуватись. Вже відомим театральним художником Шапіро виїхав до Франції. Він брав активну участь у художньому житті Парижа й органічно влився до «Паризької школи». Виставляв свої твори на салонах: «Осінньому», «Тюїльрі», «Незалежних» та «Наднезалежних», провів персональні виставки у Парижі та за кордоном. Після Другої світової війни разом із Марком Шагалом очолив успішну кампанію на захист будівлі «Вулика»; у 1960 р. випустив книгу спогадів про «Вулик» — «La Ruche».
У Національному художньому музеї України на вас чекає символічне rendez-vous з художником, який брав участь у формуванні мистецтва ХХ століття, — учасником «Паризької школи» Жаком Шапіро. À bientôt!
Виставка представить близько 60 графічних і живописних творів митця, наданих приватними колекціонерами, а також фотоматеріали, які проілюструють життя художника.
В рамках виставки відбудуться тематичні лекції за участі провідних мистецтвознавців, присвячені творчості художника та явищу «Паризької школи».