EPHEMEROIDS: ХХ СТОЛІТТЯ У ПЛАКАТАХ
Перейти на страницу событияЗ 20 жовтня по 27 листопада в культурно-мистецькому і музейному комплексі «Мистецький Арсенал» в рамках проекту «Литва-Україна. Культурне партнерство 2016» проходитиме унікальна виставка «EPHEMEROIDS: ХХ СТОЛІТТЯ У ПЛАКАТАХ».
Мета цієї виставки дослідницького проекту не лише представити плакат як частину візуальної культури, але й визначити його вплив на колективну свідомість, а також на формування соціального коду. Часто ці графічні форми відображають найпрогресивніші сучасні мистецькі тенденції, оскільки плакати створювалися відомими талановитими митцями. Плакати також дають можливість переосмислити важливі періоди історії мистецтв, коли з’явилися певні форми, ідеї та соціальні стереотипи, вплив яких ми відчуваємо до сьогодні. Плакат також є частиною популярної культури, яка поширює свої
політичні симпатії, ідеологію, нав’язує певний стиль життя, спосіб мислення та свої цінності.
Окрім цього, необхідно розповісти молодшим поколінням про такі постаті як Ленін, Сталін та Гітлер і про наслідки їх діяльності. XX століття було насичене подіями, які окреслили сучасний світ: дві світові війни, формування тоталітарних режимів, розвал імперій і створення нових незалежних держав. «Зелена революція» і досягнення в галузі медицини п’ятого – восьмого десятиліття викликали стрімкий ріст популяції та тривалості життя. XX століття – це ера технологічної революції, яка спричинила прорив технологічних виноходів, що визначило перетворення суспільства з індустріального на інформаційне. На перетині XX i XI століть виникли глобальні проблеми людства: перенаселення планети, спустошення природних ресурсів, потепління клімату та знищення природного навколишнього середовища. Всі ці проблеми висвітлюються у сучасному плакаті, який відновлює зв’язок між мистецтвом і суспільством, підкреслює значимість мистецтва під час формування соціальних процесів.
Виставка складається з наступних сегментів: ВІЙНА (пропагандистські плакати Першої та Другої Світової війни, довоєнні плакати), ТОТАЛІТАРИЗМ (політичні плакати СРСР, Німеччини, Італії, Угорщини, а також плакати руху опору того часу, Холодна війна, формування громадянського суспільства в Європі та США) , ГУМАНІЗМ (human) (плакати, що висвітлюють людське життя, популяризують універсальні цінності та права, розповідають про глобальні проблеми).
Литовський художній плакат у всіх складових представляють твори Людаса Вілімаса (1935), Вітаутаса Каушініса (1960), Юозаса Галкуса (1966), Юозаса Гелгуди (1968), Маргарити Чепукєне (1984), Адомаса Сметони (1935), Йонаса Гудмонаса (1972) та інших майстрів.
ПРЕДСТАВЛЕНІ НА ВИСТАВЦІ МИТЦІ З ЛИТВИ: Стасіс Ушінскас, Пятрас Тарабілда,
Людас Вілімас, Куртс Фрідріхсонс, Вітаутас Каушініс, Юозас Галкус, Зінас Казенас, Йонас Варнас, Арунас Жіліс, Гєдрюс Реймеріс, Вітаутас Касюліс, Забеле Бліндер, Юозас Гелгуда, Маргарита Чепукєне, Емануеліс Катілюс, Телесфонас Кулакаускас, Адомас Сметона, Генрікас Рібачяускас, Кястутіс Швяйкаускас, Кястутіс Гвалда, Стасіс Кірейліс, Йонас Гудмонас.
ОРГАНІЗАТОРИ: Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал», Український центр розвитку музейної справи (УЦРМС), Інститут культури Литви.
ПАРТНЕРИ: Національний художній музей М. К. Чюрльоніса, Національний музей Литви, Відділ вивчення Литви Вільнюської університетської бібліотеки, Національний архівний фонд опублікованих документів Мартінаса Мажвідаса Національної бібліотеки Литви, Музей Шяуляя «Аушрос».