Свої хати прикрашали розписами не тільки козачки у Петриківці. Настінний розпис був поширений і в інших регіонах України: стіни сільських хаток хмельницького та вінницького регіонів та північної Одещини прикрашали намальовані букети, вінки, гілки, квіти, різноманітні птахи, китиці, ружа, гічка, кучерики, зорі, кукурудза... Чого тільки не було мальовано на тих стінах! Погана була та господиня, в якої хата не була розмальована. А тим паче, якщо в хаті була дівка на виданні.
Зараз яскраві настінні розписи Поділля майже зникли –лише в музеях залишилися зразки народної творчості. Але знайшлися художники-ентузіасти, подільські козаки, які перенесли свою козацьку вдачу на художні полотна, доповнивши народні малюнки новою символікою: козаками та чарівними дівчатами, дивовижними квітами, птахами та побутовими сценами. Малюнки наповнилися новим змістом – саме так у 60-х роках народився новий вид мистецтва Самчиківський розпис.
Автор ідеї Пажимський Олександр Матвійович, який за знайденими аналогами розписів на вжиткових предметах побуту, розпочав відроджувати народний декоративний розпис – перенісши його на картини. Відтак мистецька студія «Просвіт» розпочала розвивати традиції місцевого декоративного розпису, збагатила його орнаментально, сюжетно та колористично.
Найвідомішими майстрами, які творять самчиківський розпис є Пажимський Олександр Матвійович, член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Заслужений майстер народної творчості України; Юзвук Михайло Карпович – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України; Раковський Віктор Геннадійович – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України; Касьянов Сергій Олександрович – народний майстер. Краса Самчиківського розпису вже має своїх прихильників і послідовників.
Твори Самчиківського розпису знаходяться в музеях та картинних галереях України: Києва, Львова, Сум, Канева, Запоріжжя, Хмельницького, Нетішена, Острога. Також у багатьох приватних зібраннях України та за кордоном (Нідерланди, Америка, Росія, Польща). Виставлялись на обласних, всеукраїнських та закордонних мистецьких виставках.
Під час відкриття відвідувачі матимуть можливість познайомитися з народними майстрами Самчиківського розпису, взнати секрети подільських малюнків, повчитися у майстрів техніці самчиківського розпису може кожен, адже такі зображення закодовано у нас на підсвідомому рівні й саме так і проявляється душа українського народ, і просто поспілкуватися зі справжніми козаками!
Організатор виставки: Міністерство культури України, Музей гетьманства, Державний історико-культурний заповідник «Самчики», ВСМГО «Всеукраїнська рада регіонального молодіжного розвитку та співробітництва».
Архив расписания выставки «Самчиківський розпис»
28 сентября 2015 г, понедельник, 2015-10 октября 2015 г, суббота, 2015: