“За кордон” — спільний проект Amnesty International в Україні та незалежних кураторок Лізавети Герман і Марії Ланько, організований з підтримкою МЗС України. Виставка спрямована на привернення суспільної уваги до випадків насильницьких зникнень та політичних переслідувань кримськотатарських активістів на окупованому Росією півострові.
Вулична експозиція у дворі будівлі МЗС на Михайлівській площі складається з двох частин — фотографій Еміне Зіятдінової та документів, що стосуються зникнення Ервіна Ібрагімова. Жодна з частин не має ілюстративної функції щодо іншої, однак у паралельному зіставленні вони утворюють третю історію — про невидимість суспільно-політичних утисків, яких зазнають сьогодні в Криму громадяни України.
Додаткова інформація
Ервін Ібрагімов Кримськотатарський активіст, він зник 24 травня біля свого будинку у Бахчисараї, місті у центральному Криму. Записи з камери спостереження показують групу чоловіків, які змусили його сісти в машину і вивезли у невідомому напрямку. Відтоді ніхто не бачив Ервіна, можливо, йому загрожує небезпека. Amnesty International в Україні проводить числення акції, метою яких є домогтись від так званої «влади» Криму розслідувати зникнення Ервіна Ібрагімова та багатьох інших.
Еміне Зіятдінова – українська документальна фотографка, журналістка і соціологиня кримськотатарського походження. Народилася в Узбекистані, куди її родина була депортована з Криму в 1944 році cталінським режимом. Еміне закінчила магістерську програму з соціології в Львівському національному університеті імені Івана Франка та з фотожурналістики в університеті Огайо (Fulbright Student Program 2010-2013, School of Visual Communication, Ohio University, Athens, OH). Під час академічного обміну за Програмою імені Фулбрайта проходила стажування в Magnum Foundation Emergency Fund Fellowship та працювала над документальним фотопроектом про життя російськомовної спільноти в Нью-Йорку на Брайтон-Біч. Її роботи публікувалися в the New York Times, CNN Photo Blog, Daily Mail, .tyzden and National Geographic Ukraine та інших виданнях. Головною темою документальних фотопроектів Еміне є імміграція та етнічні меншини.
Кураторський колектив Марії Ланько та Лізавети Герман працює на перетині виставкової, дослідницької та (само)освітньої практик, самостійно та в ситуативному партнерстві з художникам, іншими кураторами та інституціями різного профілю та масштабу. Кураторська робота колективу ґрунтується на послідовному дослідженні сучасного мистецтва України та його недавньої історії у тісному зв’язку з соціально-політичною дійсністю та інституційним розвитком. Одним із основних інструментів дослідження кураторок є проект «Відкритий архів» – онлайн-платформа openarchive.com.ua
Amnesty International всесвітній рух, що об’єднує понад 7 мільйонів людей із більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах.